Na čo sa hodí IBC kontajner

Poznáte IBC skladovacie kontajnery? Pokiaľ v odbore logistiky nepracujete, a viete o nich len z počutia pár základných informácií, potom by vás mohlo zaujímať ešte niečo navyše.

Na čo je to dobré – IBC kontajner prevažne slúži na prepravu a skladovanie ovocia a zeleniny v kašovitom či tekutom stave. Sú to napríklad rôzne marmelády a džemy, pyré, šťavy, zmrzliny a pod. Vzhľadom na to, že ide o potravinárske výrobky, je tu potrebný celý rad opatrení, ktoré zaisťujú maximálnu kvalitu prepravovaného tovaru.

pomarančová šťava

Aký veľký je kontajner – objem IBC kontajnera je tisíc litrov. V prípade, že by sa doň nalievala voda, celkom logicky pôjde o hmotnosť jednej tony. Pokiaľ by ste na seba postavili kontajnerov päť, každý z nich udrží váhu tých ostatných, to znamená, že nosnosť IBC kontajnerov je päť ton. Tieto veľkokapacitné nádoby umožňujú prepravu veľkého množstva nákladu teda veľmi efektívne, čo znižuje náklady na prepravu a samotné palivo.

šťava z ovocia

Kontajnery sú skladacie – ak kontajner momentálne k ničomu nepotrebujete, zložíte ho do plochej dosky, a tým sa opäť šetria prepravné náklady. Toto je obrovská výhoda voči všetkým ostatným debnám, škatuliam, barelom, sudom atď.

Tvrdený plast – kontajnery sa zhotovujú z tvrdeného plastu, ich povrch je veľmi hladký a dobre sa teda udržuje v čistote. Vystačíte s bežnými čistiacimi prostriedkami a dezinfekciou. Tvrdený plast vykazuje veľmi vysokú pevnosť a jeho životnosť je dostatočne dlhá na to, aby slúžil ako bezpečný prepravný box pre potravinársku výrobu niekoľko rokov. Nie je to skrátka drevo, ktoré sa rýchlo opotrebuje, alebo kov, ktorý podlieha oxidácii. Plastická hmota tiež neuvoľňuje do svojho okolia žiadne jedovaté látky.

Fólia vo vnútri kontajnera – ovocie a zelenina sa pred vkladaním do kontajnera uložia najskôr do plastovej fólie, ktorá je jednorazová, a slúži iba pre jednu várku plnenia. Každé plnenie teda vyžaduje novú fóliu, tým sa zaručí bezchybná akosť všetkých prepravovaných produktov.