Výber okien alebo ktorý materiál uprednostníte?

Ak sa v súčasnosti chcete zamerať na výber kvalitných okien, môžu vzniknúť isté nejasnosti. Nie snáď, že by bol výber nedostatočný a obmedzený, ale presne naopak. Z viacerých možností a teda i rozdielnych vlastností materiálov a prevedení možno váhame, ktorý typ okien by zodpovedal konkrétne našim požiadavkám. Preto sa skúsme na tému výberu zamerať o niečo bližšie.
Pod pojmom materiál okien myslíme predovšetkým ich rámy alebo krídla, pričom v tomto smere máme na výber cenovo prístupný plast, sympatické drevo, hliník s dlhou životnosťou, prípadne pevnú oceľ.Miestnosť s oknami, stôl a stoličky.jpg

  • No vlastne nie je vylúčená ani kombinácia materiálov, ide o pomerne populárnu možnosť.

Je zrejmé, že v mnohých prípadoch je podstatným faktorom tiež cena. Ak by sme mali zoradiť dostupné ponuky od tých najlacnejších po najdrahšie, poradie bude nasledovné:

  • Plast, drevo, hliník, oceľ

Ako už ale bolo spomenuté, materiály je možné kombinovať. Aj napriek tomu sa k častým voľbám radia plastové okná vďaka svojej nižšej cene a pomerne sympatickým vlastnostiam. Cena ale nie je všetko a prakticky každá spomenutá voľba poskytuje svoje špecifické silné stránky.

  • Z hľadiska rozumnej investície sa oplatí hľadieť na životnosť okien a ich náročnosť údržby.

Rustikálny interiér.jpg
Hliník https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/hlinikove-okna-a-dvere/ je v tomto prípade veľmi kvalitnou voľbou. Životnosť hliníkových okien sa dokáže točiť okolo hranice 100 rokov, s čím je daná otázka vyriešená. Pozitívnou stránkou je najmä fakt, že aj napriek tomu si nevyžaduje náročnejšiu údržbu vo forme povrchových úprav ako napríklad drevo.
Prevedenie z dreva je z hľadiska životnosti diskutabilné. Jeho životnosť sa dá predlžovať kvalitnou údržbou, respektíve aplikovaním náterov. Všeobecne sa efektivita tohto postupu odhaduje na 10 až 15 rokov. Potom uvidíme,…
Plastové okná dokážu vo všeobecnosti vydržať 25 – 35 rokov, čo je v pomere cena/životnosť celkom fér. Údržba predstavuje klasiku, prebehnutie rámov s handrou.